agencje restrukturyzacji

site
STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE. Piłkarski serwis Michała Treli

E, z tą zasadą, że pełny akowski pluton to 50 ludzi to nie przesadzajmy. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy facet z województwa jedzie gdzieś do wsi, żeby sprawdzić, czy tamtejszy pluton ma 30 czy 50 ludzi. Zresztą jak pamiętam to w WIHowskiej cegle o ruchu oporu jest raport AK z łódzkiego (przedruk z AK w dokumentach) z podaną liczba plutonów i liczba ludzi ogółem. Po podzieleniu nijak nie chce wyjść 50.
No i pytanie, jak liczono tych, którzy z różnych przyczyn zmienili barwy klubowe. Jak już gdzieś pisałem, to były metody stosowane dziś przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli jak się zarejestrowałeś, to masz swój numer, nieważne, czy przepisałeś gospodarstwo, czy je sprzedałeś, czy zmarłeś. Okazało sie, że przy scaleniu z BCh dowództwo akowskie nie liczyło byłych akowców, którzy przeszli do BCh jako członków BCh, ale nadal jako swoich.
Od początku sierpnia rolnicy znów mogą starać się o dopłaty unijne na zalesienie swojej ziemi. Do wzięcia jest 653 mln euro

Od wejścia Polski do Unii zalesili prawie43 tys. ha i dostali 244 mln zł. Zalesianie to szansa na stałe dochody dla posiadaczy ziemi niskiej klasy. Ale także tych, którzy zamierzają zakończyć pracę w rolnictwie, lecz nie chcą się pozbywać swoich gruntów. Od 2004 r. swoje ziemie zalesiło ponad 9 tys. rolników. Najwięcej lasów posadzili na Warmii i Mazurach (7678 ha) oraz Mazowszu (7027 ha). Najmniej przybyło ich na Opolszczyźnie (433 ha) i w Małopolsce (472 ha).

Dotacje krok po kroku

Każdy, kto chce na swojej ornej ziemi posadzić las, a następnie pielęgnować go, by otrzymywać coroczne dopłaty, musi spełnić kilka warunków postawionych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Trzeba przedstawić wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący działek, na których są położone grunty do zalesienia. Tam, gdzie nie ma takiego planu, rolnik zobowiązany jest uzyskać zaświadczenie potwierdzające, że zalesienie jego ziemi nie jest sprzeczne z kierunkami zagospodarowania przestrzennego gminy. Musi też mieć mapę zalesieniową sporządzoną przez geodetę. Ponadto powinien z odpowiednim wyprzedzeniem zamówić w nadleśnictwie sadzonki, które będą mu potrzebne wiosną - wylicza Radosław Iwański, rzecznik agencji.

Kto te warunki spełni, może liczyć, że dostanie pieniądze na założenie lasu (jednorazowo od 4620 zł do 13 020 zł); na jego pielęgnację -wypłacaną co roku przez pięć lat premię (od 970 zł/ha do 2060 zł/ha) oraz 15-letnią premię zalesieniową (1580 zł/ha). Ta ostatnia przysługuje tylko tym rolnikom, którzy udokumentują, że rok przed złożeniem wniosku jedna czwarta dochodów w ich gospodarstwie pochodziła z rolnictwa.

Opłacalne decyzje

Minimalna wielkość działki pod zalesienie to 0,5 ha. Lidia Kurzyńska z powiatu Nowe Miasto Lubawskie (Warmia i Mazury) zalesiła 1,5 ha łąki trzy lata temu. Uważa, że była to dobra decyzja.

-Zmieniałam profil produkcji i łąka, na której wcześniej miałam pastwisko, była niewykorzystana. Wynajęta firma posadziła tam las, na który składają się olchy, sosny, dęby, brzozy. Pieniądze, które dostałam z agencji, zrekompensowały poniesione koszty. Pielęgnacją zajmuję się sama, bo firm specjalistycznych jest mało i pracują przede wszystkim dla lasów państwowych. W tym roku musiałam zastosować chroniące przed szkodnikami środki chemiczne, czyli pomalować każde drzewko. Dwa tygodnie zajęło mi też wykaszanie chwastów na plantacji. Ale warto to robić, bo w perspektywie jest drewno na sprzedaż -opowiada Lidia Kurzyńska.

W latach 2007 - 2013 na zalesianie jest w Polsce do wydania ponad 653 mln euro (z tego 522 mln euro pochodzi z budżetu UE). Do końca pierwszego półrocza 2007 r. właścicielom upraw leśnych założonych w latach 2004 - 2006 ARiMR wypłaciła łącznie ponad244,2 mln zł.

Wnioski na zalesianie gruntów ornych można składać do 30 września. Od 2008 r. możliwe będzie zalesianie także gruntów innych niż rolne. Chodzi o odłogi, które nieużytkowane przez lata porosły już drzewami z tzw. samosiejek, a także o te, które mają specyficzne funkcje, np. wodochronne.

(Rzeczpospolita) Kod: http://www.ppr.pl/artykul.php?id=139232


a Tu najświeższe wieści

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=65&id1=0&id2=0
PSL bardziej pazerny na stołki niż Samoobrona

Michał Kokot 2008-06-12, ostatnia aktualizacja 2008-06-12 20:22

Na Dolnym Śląsku ludowcy już obsadzili więcej stanowisk w instytucjach państwowych niż Samoobrona. A teraz mają ochotę na KGHM.

O posadach w miedziowym koncernie decyduje Platforma Obywatelska. Jednak Tadeusz Drab, dolnośląski prezes ludowców, chce, żeby członkowie jego partii zasiedli w kierownictwie kombinatu miedziowego: - Przecież pracują tam nasi ludzie i powinniśmy mieć kogoś w zarządzie. Spółki i instytucje, które są u nas w regionie, należy obsadzać naszymi ludźmi.

Drab przyznaje jednak: - Niestety, moja ręka nie sięga aż do Warszawy i nic na to nie mogę poradzić.

W naszym regionie ludowcy przejęli już wiele instytucji państwowych, jak Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ochotnicze Hufce Pracy oraz Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego. W Centrum zdążyli nawet wymienić swojego człowieka ze Świętokrzyskiego na działacza ze Świdnicy.

Podobnie postępowała Samoobrona, gdy była w koalicji, ale nawet jej działacze nie przejmowali państwowych instytucji w takim stopniu. Wymieniła ledwie kilku kierowników biur powiatowych w ARiMR. PSL swoimi ludźmi obsadził już 26 biur.

Partia Leppera nie ruszała Oleśnickiego Centrum Kształcenia i Wychowania - teraz kieruje nim ludowiec Rafał Kubacki. Drab: - To sprawny menedżer, niech się realizuje w Centrum w pracy z młodzieżą. Tym bardziej że jego postać Ursusa z "Quo Vadis" tworzy wzorzec dla młodych.

Samoobrona nie miała też wpływu na obsadę Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, podlegającego wojewodzie. Tymczasem kilka tygodni temu PSL-owski wicewojewoda Zdzisław Średniawski odwołał tam dyrektora. Pomimo że zaprotestowało kilkuset pracowników DODR, decyzji nie zmienił. Partia ma bowiem od dawna swoją kandydatkę na to miejsce. Jest nią Bożena Rynkiewicz, która przed laty pracowała w DODR i kilka miesięcy przed ostatnimi wyborami zapisała się do PSL.

Ostatecznie zainterweniował wojewoda Rafał Jurkowlaniec i polecił rozpisać konkurs na to stanowisko. Nie oznacza to jednak, że stanowiska nie dostanie ludowiec - prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa został wybrany w konkursie Andrzej Stram - szef wałbrzyskich struktur partii.

- Że ktoś wygrał konkurs, bo jest dobry i należy do partii, to źle? - pyta retorycznie Drab. - Dzięki temu, że nasi ludzie wracają do tych instytucji, będzie w nich w końcu normalnie. W końcu to w nich PSL-owcy tworzyli kadry na samym początku.

Przekonanie o słuszności obsadzania stanowisk "swoimi" jest w PSL powszechne. Tadeusz Jakubowski, dyrektor biura zarządu dolnośląskiego PSL, jasno wykłada partyjną myśl: - Ludzie, którzy idą do władzy, powinni pamiętać, skąd przyszli, i zatrudniać swoich z partii.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... brona.html
PSL przejmuje rolnicze spółki i agencje

Michał Kokot, Wojciech Szymański 2008-01-28, ostatnia aktualizacja 2008-01-28 19:30

Radę nadzorczą największej spółki rolniczej na Dolnym Śląsku opanowali działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wkrótce zmieni się dyrektor dolnośląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa


Zmiany personalne w ARiMR i spółkach zależnych od tej agencji to efekt porozumień koalicyjnych między PO i PSL-em. Ludowcom podlega Ministerstwo Rolnictwa, które nadzoruje m.in. ARiMR, Kasę Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych, Agencję Nieruchomości Rolnych oraz Agencję Rynku Rolnego. Do niedawna tymi instytucjami kierowali ludzie Samoobrony, a po wyrzuceniu przez Jarosława Kaczyńskiego Andrzeja Leppera z rządu - działacze Prawa i Sprawiedliwości.

Kilka tygodni temu zaczęła się kolejna karuzela stanowisk. W ubiegłym tygodniu prezesem centrali KRUS-u został Roman Kwaśnicki, który w 2006 roku kandydował z ramienia PSL-u na prezydenta Jeleniej Góry. Ostatnio pracował w urzędzie marszałkowskim jako wicedyrektor departamentu rozwoju regionalnego, a w latach 1995-1997 był wicewojewodą jeleniogórskim.

Wkrótce z dolnośląskiej ARiMR - najważniejszej w kraju agencji rolniczej - zostanie odwołany Zygmunt Skiba z PiS-u. ARiMR zajmuje się wdrażaniem programów Unii Europejskiej i dzieli unijne dopłaty dla rolników. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Skibę ma zastąpić działacz PSL-u Mariusz Gregorczyk. Jest on wiceprezesem zarządu regionalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego na Dolnym Śląsku i wieloletnim pracownikiem Agencji.

Tadeusz Drab, prezes dolnośląskiego PSL-u, wicemarszałek województwa: - Zmiany w ARiMR były najpilniejsze i konieczne. Niestety, po poprzednikach został wielki bałagan. Zwłaszcza po okresie, gdy w agencji rządzili ludzie z Samoobrony.

W poniedziałek zmienił się skład rady nadzorczej Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego, największej spółki rolniczej na Dolnym Śląsku, w której większość udziałów ma ARiMR.

W siedmioosobowej radzie nadzorczej zmieniło się sześć osób. Trafili do niej m.in. Wojciech Szydełko, członek PSL-u i kandydat do Sejmu partii w ubiegłym roku, oraz Wojciech Legawiec (PSL), który kandydował do Sejmu w 2005 roku z województwa świętokrzyskiego. Trzy inne osoby to pracownicy warszawskiej centrali ARiMR, którą od ubiegłego tygodnia kieruje Dariusz Wojtasik z PSL-u.

Przedstawiciele ARiMR tak bardzo chcieli wymienić skład rady nadzorczej, że w pośpiechu odwołali przedstawiciela Skarbu Państwa, który podlega Platformie Obywatelskiej. - Na sali zapadła konsternacja i głosowanie przerwano na jakiś czas. Wznowiono je dopiero po instrukcjach z Warszawy, by nie odwoływać przedstawiciela Skarbu Państwa. Po przerwie ta osoba została przywrócona do rady - mówi osoba obecna na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, zastrzegając anonimowość. Wybrana w poniedziałek rada nie powołała jednak nowego zarządu.

Poza Dolnośląskim Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego ARiMR ma też udziały w dwóch innych spółkach rolniczych na Dolnym Śląsku - w Legnicy i Wałbrzychu. Tam na razie nie doszło do zmian.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
NOWA RUDA - Rezultaty funkcjonowania Noworudzkiego Parku PrzemysłowegoWpisał: Barbara Pawłowska
Data utworzenia: 12.03.2007.Rezultaty funkcjonowania Noworudzkiego Parku Przemysłowego, jego znaczenie dla rozwoju Nowej Rudy, koncepcja zagospodarowania hali przemysłowej NPP, rola Agencji Rozwoju Przemysłu S.A w projektach wspierających parki przemysłowe i technologiczne, czy doświadczenia Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A w projektach parków przemysłowych i technologicznych, to tylko niektóre z tematów poruszanych na konferencji zorganizowanej przez noworudzką Agencję Rozwoju Regionalnego „AGROREG” S.A. w dniu 8 marca br.

Konferencję otworzyli na terenie nowo powstałej hali przy ul. Spacerowej, Tomasz Kiliński Burmistrz Nowej Rudy wraz z Jerzym Dudzikiem Prezesem ARR „AGROREG” S.A. Tam też dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, oficjalnie już otwierając halę, w której produkcję zacznie ZPAS .S.A z Przygórza.

Należy podkreślić z całą stanowczością, iż konferencja ta potwierdziła w całej rozciągłości, że Parki Przemysłowe, to sprawdzony przykład restrukturyzacji i wykorzystywania środków SPO WKP. Trzeba mieć tylko nadzieję, że oprócz dwóch firm ZPAS. SA i „Eifelwerk”, pojawią się wkrótce kolejne, które zechcą skorzystać ze sprzyjających warunków do podjęcia działalności gospodarczej. Strony Projektu liczą, że do 2009 roku na terenie parku znajdzie prace 300 osób. To kolejny znaczący krok w pokonywaniu bezrobocia strukturalnego w naszym mieście.

UM Nowa Ruda
Podczas wypalania roślinności temperatura powierzchni gleby dochodzi do 7000C. Ginie wtedy świat zwierzęcy, pożyteczne owady , miejsca lęgowe ptaków. W trakcie spalania ulatnia się najcenniejszy składnik gleby – azot. Mimo, że pożary tej kategorii zazwyczaj nie powodują dużych strat materialnych należy pamiętać, że czasami pożar wymyka się spod kontroli. Gwałtownie rozprzestrzeniając się stwarza zagrożenie dla zabudowań i lasów. Niemal co roku w skali kraju notowane są przypadki, w których osoby wypalające nie zdołały na czas wydostać się z miejsca zagrożonego i poniosły śmierć. Wystarczyło kilka słonecznych dni/jeszcze nie wiosennych/ i od razu dało się wyczuć, że niektórzy nie mogli się wprost doczekać , ażeby przystąpić do wypalania traw. Do dnia dzisiejszego /29 lutego 2008 r./ mimo, że warunki atmosferyczne są różne, strażacy na terenie powiatu lwóweckiego interweniowali już czterdzieści jeden razy, gasząc pożary suchej trawy i pozostałości roślinnych, z tego 22 interwencje zanotowano w dniach 22-24 lutego br. Przyczyna powstania tych pożarów to podpalenia przez osoby nieznane oraz zaprószenia ognia spowodowane nieostrożnością w posługiwaniu się ogniem otwartym. Jasno wynika, że pożary w tej kategorii powstają na skutek umyślnego lub nierozważnego działania człowieka. Chcę przestrzec, że za takie zachowanie, na osobę, która nie przestrzega zasad bezpieczeństwa pożarowego funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej ma prawo nałożyć mandat kredytowy w wysokości do 500 złotych a w przypadkach kiedy powstają straty, istnieje również możliwość skierowania wniosku o ukaranie do Sądu. Będziemy również zawiadamiać Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłacającą dopłaty dla właścicieli gruntów rolnych ze środków unijnych, o ich cofnięcie dla tych użytkowników, na których gruntach rolnych powstały pożary, co może świadczyć o prowadzonym, niewłaściwym ich użytkowaniu. Nie sposób nie zwrócić również uwagi na to, że działania gaśnicze w takich przypadkach prowadzone są najczęściej w trudnym terenie, co zdecydowanie zwiększa koszty eksploatacji sprzętu pożarniczego, przez co rosną koszty ponoszone przez jednostki straży pożarnych zarówno zawodowe jak i też ochotnicze które w całości finansowane są z budżetu gminy, czyli nas wszystkich mieszkańców. Obowiązujące w naszym kraju przepisy zabraniają wypalania wszelkiego rodzaju pozostałości roślinnych, wprawdzie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów dopuszcza wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach ale tylko i wyłącznie: $39 • w odległości co najmniej 100m od zabudowań, miejsc ustawienia stert i stogów, lasów oraz zboża na pniu • przy zapewnieniu stałego nadzoru miejsca wypalania • w sposób nie powodujący zakłóceń w ruchu drogowym, to kategorycznie tego zabrania: • art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r o ochronie przyrody mówiący że ” Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów” Również ustawa z dnia 29 września 1991r. o lasach w artykule 30 pkt.3 wyraźnie określa, że:” w lasach oraz na terenach śródleśnych łąk, torfowisk, wrzosowisk jak również w odległości 100m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
W związku z powyższym strażacy apelują i proszą o całkowite zaniechanie wypalania pozostałości roślinnych!!!
Informacje udzielił rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP we Lwówku Śląskim mł. kpt. Leszek Telega.
Nie oddasz, to przyjdzie komornik
Opublikowano: 07.12.2008 | Kategoria: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Część młodych rolników, którzy skorzystali z unijnych dotacji na rozpoczęcie działalności rolniczej, będzie musiała teraz oddać pieniądze z nawiązką, bo przez pięć lat nie zdobyła wykształcenia rolniczego.

W nie najszczęśliwszej sytuacji znaleźli się obecnie młodzi rolnicy, którzy skorzystali z unijnego programu ułatwiającego im start, jednak nie dopełnili najważniejszego warunku. Mieli bowiem w ciągu pięciu lat od przejęcia gospodarstwa uzupełnić swoje rolnicze wykształcenie. Ci, którzy tego nie uczynili w terminie, muszą teraz zwrócić całą kwotę wraz z wysokimi odsetkami. Właściciele gospodarstw bronią się, że nie byli informowani przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, iż mają tylko pięć lat na zdobycie rolniczych kwalifikacji zawodowych.

Rolnicy w ramach unijnego programu sektorowego (ruszył jeszcze przed akcesją Polski do Unii, w 2002 roku) dostali po 50 tysięcy złotych. Te pieniądze miały im pomóc w rozpoczęciu działalności rolniczej po przejęciu gospodarstwa od rodziców. Ci jednak, którzy nie posiadali średniego bądź wyższego wykształcenia rolniczego, byli zobowiązani w ciągu 5 lat od przejęcia gospodarstwa ukończyć szkołę lub akademię rolniczą. Młodzi gospodarze, którzy nie spełnili tego warunku, teraz muszą zwrócić pieniądze, i to nie tylko 50 tys. zł, które otrzymali, ale również odsetki, które wynoszą teraz około 20 tys. zł - czyli razem do zwrotu jest aż 70 tysięcy złotych. Nieszczęśliwego beneficjenta programu, który nie zwróci dotacji, czeka rozprawa w sądzie. Wyrok w tej sytuacji wydaje się przesądzony, a to oznacza, że u rolnika pojawi się komornik.

Rolnicy, którzy skorzystali z programu, a nie dopełnili jego warunków, tłumaczą się, że w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie podpisywali umowy, nie poinformowano ich dokładnie, jak dużo czasu mają na uzupełnienie wykształcenia. Wielu myślało, że jest to pięć lat od podpisania dokumentu, a nie od przejęcia gospodarstwa. - Kilka razy informowałem Agencję, kiedy skończę szkołę, a oni nie reagowali. Przecież mogli mnie uprzedzić, że to będzie po terminie, wtedy zrobiłbym dwa lata w rok i wszystko byłoby w porządku - żali się jeden z młodych podlaskich rolników, który nie zdołał w terminie spełnić warunku programu.

Problem może dotyczyć dużej grupy młodych gospodarzy, ponieważ do programu przystąpiło kilka tysięcy rolników w całym kraju, którzy nie mieli jednak wymaganych kwalifikacji zawodowych. Jak nas poinformowano w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku, w dużym regionie rolniczym, jakim jest województwo podlaskie, swoje wykształcenie za dotację zobowiązało się uzupełnić około 700 gospodarzy (z programu skorzystało w sumie 1200 osób). 12 młodych rolników już zrezygnowało z realizacji programu i oddało pieniądze z powodu niespełnienia warunku ukończenia szkoły rolniczej. Wobec siedmiu osób, które nie uzupełniły wykształcenia w terminie i nie chcą oddać pieniędzy, toczy się postępowanie sądowe. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, ilu rolników, którzy podpisali umowy, nie wywiązało się z jej warunków, ponieważ właśnie kończą się terminy przedstawienia ARiMR dyplomów ukończenia szkoły lub uczelni rolniczej. Z dotychczasowych danych wygląda niestety na to, że będzie to spora liczba.

- Rolnicy, którzy podpisali z nami umowy, są wprawdzie młodzi, ale nie są już dziećmi, są pełnoletni, przecież powinni sami wcześniej zapoznać się wnikliwie z warunkami dokumentu, który parafowali, powinni sami pilnować terminów w nim zawartych - powiedział nam Marek Kassa, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Autor: Adam Białous
Źródło: Niezależny Serwis Informacyjny


NaszeMiasto.pl > Myszków > Lokalne >

Niegowa: Śmierdzący problem

Gospodarstwo Eugeniusza Dorobisza z Niegówki jest jednym z dwóch podłączonych w tej wsi do kanalizacji.

Gmina Niegowa wydała ciężkie pieniądze na budowę kanalizacji ściekowej w Niegówce, Moczydłach i Postaszowicach. Cóż z tego, kiedy podłączyła się do niej tylko niewielka część mieszkańców.
Najbardziej dramatycznie jest w Niegówce. We wsi na korzystanie z kanalizacji zdecydowały się zaledwie 2 gospodarstwa, w Postaszowicach przyłączyło się 10, a w Moczydłach 12. Koszt podłączenia to 1200 zł, ale kwotę można rozłożyć na raty i spłacać ją przez rok czy dwa. Ale i takie zachęty na wielu mieszkańców nie działają. Większość przepompowuje ścieki do wyprowadzonych na ich posesjach przyłączy lub w pola. Wiedzą o tym zarówno władze gminy jak i gospodarze podłączeni do kanalizacji. W gminie zastanawiają się jak rozwiązać problem.

- Chcieliśmy zaangażować do tego Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale okazało się, że oni są tylko od kontroli. Najprostszym sposobem będzie posłanie przedstawiciela gminy i policjanta. Nie osiągniemy efektu ekologicznego jeżeli nie będzie przyłączonych do kanalizacji minimum 70 procent gospodarstw. Musimy przekonać ludzi. Nowe szambo kosztuje 4-5 tysięcy złotych, a przyłącze 1200 zł. W Bliżycach już 70 procent mieszkańców zadeklarowało przyłączenie się do kanalizacji - mówi wójt gminy Niegowa Krzysztof Motyl.

Jego optymizm studzł przewodniczący Rady Gminy Józef Milewski.

- Byłbym ostrożny co do tych deklaracji. Spróbujmy najpierw rozwiązać problem tam gdzie jest kanalizacja - mówił Milewski.

- Przekonywanie mieszkańców trwa cztery lata. Kiedy rozmawiamy mówią, że się podłączą a jak wyjdę za próg zapominają o temacie - twierdzi Bogusław Pompa, sołtys Moczydeł.

- Niektórzy w nocy przepompowują ścieki z szamba do kanalizacji. Smród jest wtedy nieprzeciętny - mówi wójt Motyl.

Eugeniusz Dorobisz z Niegówki bardzo sobie chwali kanalizację ściekową.

- Moja posesja jest podłączona do kanalizacji od około dwóch lat. Trzeba było zapłacić najpierw 600 zł, a później następne 600, ale wszystko w ratach. W domu mieszka 5 osób. Przez dwa miesiące zużywamy 10-11 metrów sześciennych wody i płacimy za nią i ścieki około 60 zł - mówi Eugeniusz Dorobisz. - Podłączyłem się bo wolę mieć spokój. Nie muszę się martwic o wywóz szamba.

Trzyosobowa rodzina Marianny Góreckiej z Moczydeł płaci za dwa miesiące za wodę i ścieki około 40 zł. - Jesteśmy zadowoleni. Problem tylko w tym, że kiedy inni pompują szambo do kanalizacji śmierdzi jak cholera - mówi Górecka.


Unia rozliczy z efektów

Podobne problemy mają także w innych gminach powiatu myszkowskiego. Mieszkańcy, przede wszystkim wsi, zamiast płacić za podłączenie do kanalizacji i odprowadzanie ścieków wolą na przykład "użyźniać" swe pola. Jak mówi burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, nie ma prawnego przymusu, by podłączyć kogoś do sieci. Ale właściciel posesji musi postępować w zgodzie z ustawą o gospodarce ściekowej; posiadać szczelne szambo, mieć podpisaną umowę z koncesjonowanym przedsiębiorstwem zajmującym się wywozem nieczystości oraz przedstawić rachunki za ich wywóz. Najprostszym rozwiązaniem są regularne kontrole rachunków za wywóz ścieków. Generalnie z gospodarstwa czy posesji powinno zostać wywiezionych tyle ścieków ile zostało pobranej z wodociągu wody. Gminy dostają pieniądze na budowę kanalizacji z Unii Europejskiej. Jeżeli nie zostanie osiągnięty efekt ekologiczny (podłączenie minimum 70 proc. mieszkańców), trzeba będzie zwrócić pieniądze.
Krzysztof Suliga - Dziennik Zachodni

***
Sprawa jest prosta, po co płacić kiedy szambo wykonane jest zgodnie z tradycją, czyli jak sito i go wywozić nie trzeba - Michał
***

Znalazlem wypowiedz socjologa i filozofa Pana Zdzislawa Krasnodebskiego, ktorej czesc zalaczam:

POWODY POPARCIA DLA RZĄDU
(...0

ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI, Socjolog i filozof, profesor Uniwersytetu w Bremie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ostatnio wydał książkę "Drzemka rozsądnych"


Edwill, a co Twój profesor po zejściu z obłoków powie o tej prozie rzadów PiS


ROLNICTWO Dopłaty utknęły w urzędach

Spóźnione miliony


Rozpoczynają się prace polowe, a tysiące rolników w Polsce nie dostało jeszcze dopłat bezpośrednich za 2005 rok. Opóźnienia wynoszą nawet kilka miesięcy. Najbardziej tracą na tym duże gospodarstwa, które wiosną muszą najwięcej zainwestować w rozpoczęcie produkcji.

Kwota zaległości przekracza 700 mln zł. - Przed rokiem gospodarze dostawali pieniądze w dwa tygodnie od otrzymania decyzji, że są uprawnieni do odebrania pomocy. Teraz ciągnie się to wiele miesięcy - mówi "Rz" Bogdan Aleksiejczuk, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Najgorzej sytuacja wygląda w Małopolsce, w której urzędnicy rozpatrzyli niespełna 70 proc. wniosków o przyznanie dopłat. Najlepiej jest w Kujawsko-Pomorskiem, gdzie tylko 3 proc. gospodarzy czeka na decyzje.

Urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością za opóźnienia. Ministerstwo Rolnictwa winą obciąża Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za obsługę dopłat. - Oceniam jej pracę krytycznie - mówi "Rz" wiceminister rolnictwa Jan Ardanowski.

Centrala agencji twierdzi natomiast, że winne są jej regionalne oddziały. - Dokumenty z biur powiatowych, które do nas trafiają, są pełne błędów i uchybień. Musimy je odsyłać do poprawki, a to wydłuża oczekiwanie rolników -mówi "Rz" Iwona Musiał, rzecznik agencji. Szwankuje też system informatyczny, który rejestruje dopłaty.

d.e.

VIDE: dzisiejsza "RZEPA"

Kilkudziesięciu rolników z okolic Rzeszowa trafiło na ławę oskarżonych. Stało się tak, ponieważ zgodnie z długoletnim zwyczajem zabijali świnie i krowy na mięso na potrzeby rodzinnych wesel i innych uroczystości. Takie praktyki stanowią jednak naruszenie biurokratycznych przepisów Unii Europejskiej – piszą „Nowiny”.

Od momentu wstąpienia Polski do UE, istnieje wymóg, że każde zwierzę hodowlane musi być zarejestrowane i zakolczykowane. O uboju należy poinformować Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zabroniony jest także ubój i konsumpcja na potrzeby własne bez uprzedniego przebadania mięsa przez powiatowego lekarza weterynarii. Tymczasem rolnicy z Rzeszowszczyzny zgodnie z niemal odwiecznym zwyczajem, na potrzeby wesel czy świąt dokonywali uboju świń lub cielaków i konsumowali mięso we własnym zakresie. Niemal 50 z nich ma z tego powodu kłopoty z policją oraz sądem.

Jeden z nich, Roman N. (tak o nim pisze gazeta...) z Nienadówki, dokonał w marcu 2004 r. uboju cielaka, którego sam hodował. Nie poinformował o tym odpowiednich instytucji. Wkrótce zajęła się nim policja z Sokołowa Małopolskiego. Mężczyzna przyłapany na zbrodni, tłumaczył, że zjadł mięso wraz z rodziną, a przepisów nie znał. Jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności za jego łamanie, więc trafił na ławę oskarżonych. Renata Krut-Wojnarowska, zastępca Prokuratora Rejonowego w Rzeszowie, mówi gazecie: „Mężczyzna został oskarżony o ubój zwierzęcia bez wymaganych badań weterynaryjnych. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, albo kara więzienia do jednego roku”. „Przestępca” miał jednak szczęście – reżim sanitarny ukarał go jedynie 300-złotową grzywną.

Stanisław Bartman, szef Izby Rolniczej w Boguchwale, tłumaczy gazecie: „Rolnicy od pokoleń byli przyzwyczajeni do uboju świni albo cielaka przed świętami. To uczciwi i bogobojni ludzie, którzy nigdy nie mieli problemów z prawem”. No to teraz będą je mieli – w podobnej sytuacji jest kilkudziesięciu innych rolników z samej Rzeszowszczyzny. Sąd na szczęście uznał, że są w Polsce gorsze przypadki łamania prawa i wymierza nielegalnym świniobójcom możliwie najniższe kary grzywny.

Nie zmienia to faktu, że ludzie ci są skazywani za coś, co robili całe życie oni sami, ich ojcowie, dziadkowie i pradziadowie. Nie zmienia to także faktu, że tak absurdalne sanitarne zalecenia serwują nam – i karzą za ich nieprzestrzeganie – urzędnicy z krajów, których sanitarno-kontrolna obsesja nie uchroniła od takich „zdobyczy cywilizacji”, jak choroba szalonych krów, masowa pryszczyca świń, masowe pomory kurcząt na fermach, karmienie zwierząt zmielonymi ciałami padłych osobników, sprzedawanie ludziom szynki składającej się z mięsa w 30%, a w 70% z wody i chemii itp., itd. To jest absurd tej skali, że Mrożek by tego nigdy nie wymyślił...
Trwają dyskusję czy prywatyzować największą polską agencję prasową. Za takim rozwiązaniem jest Waldemar Siwiński, prezes PAP. Siwiński widzi w prywatyzacji szansę na odbiurokratyzowanie firmy.

Na sprzedanie 49 proc akcji agencji zezwala ustawa o PAP. Jest też prawie pewne, że znaleźliby się chętni na akcje agencji. W 2001 roku poinformowano, o zamiarze sprzedaży 45 proc. akcji firmy i natychmiast zgłosiło się wielu chętnych na ich kupno.

PAP chce prywatyzacji, gdyż rządowe dotacje nie zawsze są agencji przyznawane. Co prawda w tym roku, tak samo jak w ubiegłym dotacje przyznano, ale w dwóch poprzednich latach agencja ich nie otrzymała.

Tymczasem PAP jest w połowie procesu restrukturyzacji. Wydano dotychczas jedną trzecią kwoty przyznanej PAP-owi na ten cel. Wkrótce agencja zamierza rozbudować sieć placówek zagranicznych i zakończyć wdrażanie satelitarnego systemu dystrybucji informacji.

źródło: Puls Biznesu

Na Mazurach koło Wydmin jest dwóch braci... jeden ma 500 świnek a drugi agencję towarzyską na 5 panienek...

Ten od świnek ma syfiastą pracę i stale jest na zerowej opłacalności... ten od panienem - prace ma przyjemną, estetyczną i stały dochód...

Praca jednego z nich - ma sens!!!

Mówiąc o konieczności sensownej restrukturyzacji rolnictwa, trzeba wiedzieć o czym się myśli...


"Ramzes"http://ogame.onet.pl/ na univer. 15 są hodowcy świń na 16 bydła 17 buraków itd.
jak znajdziesz czas zaglądaj i tu twoje uwagi czasem maja sens
Na Mazurach koło Wydmin jest dwóch braci... jeden ma 500 świnek a drugi agencję towarzyską na 5 panienek...

Ten od świnek ma syfiastą pracę i stale jest na zerowej opłacalności... ten od panienem - prace ma przyjemną, estetyczną i stały dochód...

Praca jednego z nich - ma sens!!!

Mówiąc o konieczności sensownej restrukturyzacji rolnictwa, trzeba wiedzieć o czym się myśli...
Dotacje i dopłaty
Zmiany w zasadach przyznawania płatności zwierzęcej
opr. bb 24-04-2007 01:38

ARiMR poinformowała, że 18 kwietnia 2007 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 11 kwietnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania tej płatności.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 69, poz. 462.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, płatność zwierzęca przysługuje rolnikom, którzy w okresie od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r. byli posiadaczami przynajmniej jednego z czterech gatunków zwierząt (bydła, owiec, kóz lub koni) i mieli w tym okresie zwierzęta wpisane lub zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych, lub do rejestru koniowatych oraz we wniosku o przyznanie płatności w roku 2006 zadeklarowali trwałe użytki zielone lub trawy na gruntach ornych i powierzchnie te zostały zakwalifikowane do płatności.

Płatność zwierzęca przysługuje do powierzchni trwałych użytków zielonych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych w roku 2007. Powierzchnia objęta tą płatnością nie może być większa niż suma powierzchni trwałych użytków zielonych i traw na gruntach ornych, do których przyznano płatność w roku 2006 i nie większa niż powierzchnia ustalona na podstawie liczby zwierząt będących w posiadaniu rolnika w okresie referencyjnym przeliczonych na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) i współczynnika 0,3.

Obsada zwierząt i powierzchnia kwalifikowana do płatności zwierzęcej będzie wyliczana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: ARiM
W dniu 11 kwietnia br. w Dzienniku Ustaw Nr 64 pod pozycją 427 opublikowana została ustawa z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Zgodnie z art. 48 przedmiotowej ustawy, w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635) art. 2 ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie: nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo Agencję Rynku Rolnego w sprawach z zakresu wykonywania przez te agencje zadań w ramach realizacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych zadań dotyczących organizacji rynków rolnych, z wyłączeniem zadań w zakresie administrowania obrotem z zagranicą towarami rolno –spożywczymi.”.
W dniu 11 kwietnia br. w Dzienniku Ustaw Nr 64 pod pozycją 427 opublikowana została ustawa z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Zgodnie z art. 48 przedmiotowej ustawy, w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635) art. 2 ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie: nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo Agencję Rynku Rolnego w sprawach z zakresu wykonywania przez te agencje zadań w ramach realizacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych zadań dotyczących organizacji rynków rolnych, z wyłączeniem zadań w zakresie administrowania obrotem z zagranicą towarami rolno –spożywczymi.”.
ROLNICTWO Dopłaty utknęły w urzędach

Spóźnione miliony


Rozpoczynają się prace polowe, a tysiące rolników w Polsce nie dostało jeszcze dopłat bezpośrednich za 2005 rok. Opóźnienia wynoszą nawet kilka miesięcy. Najbardziej tracą na tym duże gospodarstwa, które wiosną muszą najwięcej zainwestować w rozpoczęcie produkcji.

Kwota zaległości przekracza 700 mln zł. - Przed rokiem gospodarze dostawali pieniądze w dwa tygodnie od otrzymania decyzji, że są uprawnieni do odebrania pomocy. Teraz ciągnie się to wiele miesięcy - mówi "Rz" Bogdan Aleksiejczuk, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Najgorzej sytuacja wygląda w Małopolsce, w której urzędnicy rozpatrzyli niespełna 70 proc. wniosków o przyznanie dopłat. Najlepiej jest w Kujawsko-Pomorskiem, gdzie tylko 3 proc. gospodarzy czeka na decyzje.

Urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością za opóźnienia. Ministerstwo Rolnictwa winą obciąża Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za obsługę dopłat. - Oceniam jej pracę krytycznie - mówi "Rz" wiceminister rolnictwa Jan Ardanowski.

Centrala agencji twierdzi natomiast, że winne są jej regionalne oddziały. - Dokumenty z biur powiatowych, które do nas trafiają, są pełne błędów i uchybień. Musimy je odsyłać do poprawki, a to wydłuża oczekiwanie rolników -mówi "Rz" Iwona Musiał, rzecznik agencji. Szwankuje też system informatyczny, który rejestruje dopłaty.

d.e.

VIDE: dzisiejsza "RZEPA"


Międzynarodowy sukces firmy z Podkarpacia.

Asseco Poland stało się największym koncernem informatycznym w Europie Środowo-Wschodniej. Łącznie zatrudnia 8,5 tysiąca pracowników. Jednak podatki płaci na Podkarpaciu. Adam Góral interesy prowadzi od dwudziestu lat, w tym od 1991 roku w branży informatycznej. Umiejętnie pozyskiwał klientów i inwestorów (w tym przez giełdę). Rok temu Asseco przejęło większy od siebie Prokom Software. Po przejęciu Prokomu połączona spółka wyceniania jest na ponad 1,3 mld euro (4,5 mld zł). Tylko pięć firm informatycznych na naszym kontynencie ma większą wartość.

Cztery centra

Strategia grupy to stworzenie czterech centrów biznesowych. Spółka matka Asseco Poland zajmowałaby się sektorem bankowym, ubezpieczeniowym, administracją publiczną i kluczowymi przedsiębiorstwami. Asseco Business Solutions obsługiwałoby małe i średnie przedsiębiorstwa, ABG (które informatyzowało Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i wygrywało przetargi organizowane przez NATO) dostarczałoby oprogramowania dla rolnictwa, telekomunikacji, służby zdrowia, zakładów użyteczności publicznej i służb mundurowych. Wreszcie Asseco Systems zajmowałoby się integracją systemów informatycznych.

Nadzieje na globalizację

W tym roku przychody firmy mają wzrosnąć o 130 proc., a zysk o ponad 80 proc. i sięgnąć 300 mln zł. Na razie firma obecna jest w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej (poza Węgrami). Działa też Asseco Germany, kierowane przez Marka Panka, od lat bliskiego współpracownika Górala.

- Chcemy stać się globalną firmą - zapewnia prezes Góral. - W tym tygodniu podpisujemy list intencyjny z partnerem z Hiszpanii.

Natomiast na "kierunku wschodnim" prowadzone są rozmowy z potencjalnym partnerem z Białorusi. Jeszcze kilka miesięcy temu Góral deklarował, że bramą na wschód miała stać się litewska Sintagma. - Doradzono nam jednak, by kraje bałtyckie traktować inaczej i ewentualnie łączyć działające tam firmy raczej ze spółkami z skandynawskimi niż rosyjskimi czy ukraińskimi - wyjaśnia prezes.

Największe firmy informatyczne w Europie i ich wartość
SAP AG (Niemcy) - 33 mld euro
Cap Gemini (Francja) - 4 mld euro
Indra Sistemas (Hiszpania) - 2,7 mld euro
Atos Origin (Francja) - 1,86 mld euro
LogicaCMC (Wielka Brytania) - 1,7 mld euro
Asseco Poland - 1,2 mld euro
źródło:

Międzynarodowy sukces firmy z Podkarpacia.

Asseco Poland stało się największym koncernem informatycznym w Europie Środowo-Wschodniej. Łącznie zatrudnia 8,5 tysiąca pracowników. Jednak podatki płaci na Podkarpaciu. Adam Góral interesy prowadzi od dwudziestu lat, w tym od 1991 roku w branży informatycznej. Umiejętnie pozyskiwał klientów i inwestorów (w tym przez giełdę). Rok temu Asseco przejęło większy od siebie Prokom Software. Po przejęciu Prokomu połączona spółka wyceniania jest na ponad 1,3 mld euro (4,5 mld zł). Tylko pięć firm informatycznych na naszym kontynencie ma większą wartość.

Cztery centra

Strategia grupy to stworzenie czterech centrów biznesowych. Spółka matka Asseco Poland zajmowałaby się sektorem bankowym, ubezpieczeniowym, administracją publiczną i kluczowymi przedsiębiorstwami. Asseco Business Solutions obsługiwałoby małe i średnie przedsiębiorstwa, ABG (które informatyzowało Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i wygrywało przetargi organizowane przez NATO) dostarczałoby oprogramowania dla rolnictwa, telekomunikacji, służby zdrowia, zakładów użyteczności publicznej i służb mundurowych. Wreszcie Asseco Systems zajmowałoby się integracją systemów informatycznych.

Nadzieje na globalizację

W tym roku przychody firmy mają wzrosnąć o 130 proc., a zysk o ponad 80 proc. i sięgnąć 300 mln zł. Na razie firma obecna jest w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej (poza Węgrami). Działa też Asseco Germany, kierowane przez Marka Panka, od lat bliskiego współpracownika Górala.

- Chcemy stać się globalną firmą - zapewnia prezes Góral. - W tym tygodniu podpisujemy list intencyjny z partnerem z Hiszpanii.

Natomiast na "kierunku wschodnim" prowadzone są rozmowy z potencjalnym partnerem z Białorusi. Jeszcze kilka miesięcy temu Góral deklarował, że bramą na wschód miała stać się litewska Sintagma. - Doradzono nam jednak, by kraje bałtyckie traktować inaczej i ewentualnie łączyć działające tam firmy raczej ze spółkami z skandynawskimi niż rosyjskimi czy ukraińskimi - wyjaśnia prezes.

Największe firmy informatyczne w Europie i ich wartość
SAP AG (Niemcy) - 33 mld euro
Cap Gemini (Francja) - 4 mld euro
Indra Sistemas (Hiszpania) - 2,7 mld euro
Atos Origin (Francja) - 1,86 mld euro
LogicaCMC (Wielka Brytania) - 1,7 mld euro
Asseco Poland - 1,2 mld euro
źródło:
Artwar, wprawdzie wałkujemy tutaj zupełnie inną kwestię, ale pierwsze słyszę aby przepisy odnosnie sposobu liczenia posiadanych gruntów (wliczania do wielkosci prowadzonego gospodarstwa tylko gruntów własnych - z pominięciem dzierżawy) się zmieniły. Oczywiscie jest to możliwe (najlepiej niech się wypowie znawca - Grzegorz), ale raczej w gminie i Starostwie wprowadzili Ciebie w bład. Nie spełniasz podstawowego kryterium "bycia rolnikiem" tzn nie posiadasz na własność 1 ha gruntu. Rzeczywiście minimum 1 ha gruntu musisz fizycznie mieć SAM. Wystarczy więc dokupić 0,7 ha i sprawa załatwiona. Pozostałe 0,8 ha (które brakuje do tej średniej gospodarstwa w gminie o której piszesz) możesz "DODZIERŻAWIĆ":) i wtedy spełnisz wszelkie kryteria. Poszukaj dobrze w internecie, widziałem nawet odpowiednia opinię prawna (ktos chyba ja cytował z eprawnik) lub na innej stronie - gdzie traktowano o tym i tam najlepiej zapytaj. Zreszta w Gminie lub w Starostwie pewnikiem działa jakis "zaufany i dobry projektant" ktorego oni (urzednicy) C poleca do zalatwienia wszelkich formalnosci;) Taki człowiek zwykle jest najlepiej zorientowany co, gdzie i za ile mozna zalatwic. Co do definicji rolnika - wykształcenie obecnie nie ma nic do rzeczy:) Liczy się tylko wielkość gospodarstwa (czyli ten minimalny 1 ha na własność i ewentualnie średnia gospodarstwa w gminie). Ja jeszcze na wszelki wypadek wpisałem się na listę gospodarstw rolnych prowadzoną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wydają bardzo fajny kwit o wpisie do krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych:) Tak na marginesie nie ma w Polsce innych centralnych spisów (rejestrów) gospodarstw więc dobrze jest być w tym który jest:) W załączniku kopia tego drogocennego dokumentu:) Jak będziesz miał konieczność odwoływania się to powołasz się także na to. Podczas ewentualnych odwołań - każdy "świstek" może okazać się cenny:)

A ponownie wracajac do mojej sprawy:) Co sadzisz Grzegorz o opinii która przesłali poleceni prawnicy? (którą przesłałem Ci na email). Bo mi pachnie to trochę sciema (kpinami) z ich strony, a moze po prostu chca wyciagnac wiecej pieniedzy przy okazji reprezentowania klienta na okolicznosc odwolan? Tylko to akurat było by dziwne gdyż wyraźnie im napisałem że jeśli przygotują dobrą opinię i szybko załatwię sprawę to nie ma problemu ze zwiększeniem zapłaty.

dopisano 31.12.2008o godz 00:44 Zbulwersowany żenującą opinią (zrobioną na zasadzie kopiuj wklej i jak oboje z żoną oceniliśmy - pisanej chyba na kolanie) w której piszący nie odnosi się do naszej sprawy (za którą to opinię jeszcze na szczęście nie zapłaciłem) - trochę poszperałem w internecie i w końcu znalazłem niezły artykulik traktujący o mojej sprawie. Napisał go prawnik z jednego z wydziałów prawa w kraju. Widać że to pasjonat i dogłębnie podszedł do tematu:) W treści doliczyłem się 7 sentencji i kilkanaście razy powołano się na różne przepisy z dokładnym podaniem treści i numeracji. Dokument jest zbliżony formą do opinii prawnej potrzebnej w mojej sprawie. Na razie nie wklejam linku ani fragmentu bo jestem ciekaw co napiszą "prawnicy" i Grzegorz:)
Witam,
po ukazaniu się artykułu otrzymałam od osób zainteresowanych kilka prośb o podanie bliższych informacji nt. działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". W związku z powyższym, rozpoczynam wątek, w którym postaram się na bieżąco dzielić z Państwem najnowszymi wiadomościami. Zapraszam również do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami i do zadawania pytań.
Mam również nadzieję, że uaktywnią się osoby które mają osobiste doświadczenia z pozyskiwaniem środków unijnych na rozwój własnych pasiek i "własnoręcznie" przetarły wyboiste, kręte drogi w urzędach, instytucjach doradczych i płatniczych...:)

Wszystkim osobom, które oczekują pewnych, jednoznacznych informacji nt. programów pomocowych należy się wyjaśnienie. Teksty do Redakcji "Pszczelarstwa" oddaję się z dużym wyprzedzeniem i nie ma możliwości bieżącej korekty, jak np. jest to możliwe na stronie www.
W chwili kiedy oddawałam bieżący tekst do druku jako najbardziej prowdopodobny termin uruchomienia pomocy dla mikroprzedsiębiorstw podawano koniec sierpnia. Po zawirowaniach na linii Ministerstwo Rolnictwa - Komisja Europejska (brak akredytacji dla działania + planowane przesunięcia środków finansowych do innych programów pomocowych) termin przesunięto do.... bliżej nieokreślonej przyszłości, jednakże, jak przyzał mi pracownik Centrali ARiMR działanie " Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" powinno zostać uruchomione... jeszcze w tym roku.

Ponieważ Agencja jest zobowiązana do umieszczenia na stronie informacji o terminie przyjmowania wniosków na 2 tygodnie przed dniem rozpoczęcia naboru, więc spokojnie można przygotowywać plany finansowe wg wytycznych z , które w tej chwili jest podstawowym dokumentem regulującym tryb przyznawania pomocy dla mikroprzedsiębiorstw. Na szczegółowe wytyczne ARiMR i wzory dokumentów trzeba poczekać do czasu ogloszenia informacji o naborze wniosków.

Pozdrawiam serdecznie,
Kasia Wieteska


Pojawily się nowe doniesienia nt. terminów uruchomienia programu:

Komunikat prezesa ARiMR w sprawie otrzymania przez Agencję stałej akredytacji na obsługę PROW 2007-13
Obecnie ARiMR, ma już w sumie pełne akredytacje na 10 działań w ramach PROW 2007-13. Obejmują one łącznie już 70 procent wszystkich środków finansowych z tego Programu a Agencja wypłaciła już z niego 3 miliardy 769 milionów złotych. Do uruchomienia przez Agencję pozostaną jeszcze tylko cztery działania: „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, „Korzystanie z usług doradczych”, „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności”, „Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej i leśnej zniszczonego przez katastrofy i wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych”. Te działania ARiMR planuje uruchomić na początku przyszłego roku. źródło:

Mikropoślizg
Miał ruszyć jeszcze w tym roku, ale już wiadomo, że nie ma na to najmniejszych szans. Wnioski na program wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw będą przyjmowane najwcześniej na początku przyszłego roku. Program od samego początku budzi wiele emocji. Już teraz wiadomo, że chętnych nie będzie brakować. Ale właściciele małych firm muszą uzbroić się w cierpliwość. źródło:

Będzie łatwiej uzyskać 300 tys. zł na założenie firmy na wsi
Już od stycznia będzie można złożyć wniosek o przyznanie unijnej pomocy na założenie mikrofirmy. Przedsiębiorcy nie zgadzają się, aby firma taka musiała działać pięć lat pod groźbą zwrotu pomocy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przekonywać resort rolnictwa do skrócenia 5-letniego terminu.więcej:
Mamy już 15 lipiec, sytuacja nie jest ciekawa. W kwietniu wpłaciłem prawie tysiąc złotych ma matki które miały być do 15 lipca ze zwrotem wpłaconych pieniędzy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tak po cichu to liczyłem, że dostanę na początku miesiąca a tu lipa. Matki były zamówione w Centrum Pszczelarskie WILDE PASIEKA HODOWLANA i Pasieka Zarodowa w Żelkowie. Razem 22 matki. Teraz nie wiem jakiej jakości dostanę te matki bo jak dzwoniłem to terminy są na początek sierpnia - ciekawe skąd wezmą trutnie? Zresztą w czasie przygotowywania pasieki do zimowli przerwy z czerwieniem, ryzyko czy matki zostaną przyjęte, przy 22 matkach to połowa mojej pasieki. Sytuacja nie jest do pozazdroszczenia. Chyba zrezygnuje z tych matek, a ludzie którzy się tym zajmują są nieodpowiedzialni. Proponują że wystawią fakturę z datą 15.07.2005 by dotacje nie przedły, a matki - kpina i prokurator się kłania.
Lepper: rząd zajmie się biopaliwami na następnym posiedzeniu
11:56, 04-04-2007
Komentarzy: 2
Zaktualizowano
(ostatnia modyfikacja:14:29, 04-04-2007)
Rząd zajmie się sprawą biopaliw na następnym posiedzeniu - poinformował w środę na konferencji prasowej wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper.
Zobacz także
Lepper: bez zgody w sprawie biopaliw nie będzie nas w koalicji
Lepper krytykuje Gilowską za rozporządzenie w sprawie biopaliw
Premier: kwestia biopaliw będzie z całą pewnością załatwiona
Lepper: ulga na biopaliwa powinna być wyższa
"Z posiedzenia obrad rządu we wtorek ten punkt został przełożony na następne posiedzenie. Nie ustępujemy i ustępować nie będziemy. W Sejmie jest projekt ustawy przygotowany przez posłów Samoobrony i myślę, że będzie procedowany w trybie przyspieszonym. Premier zgodził się, że produkcja biopaliw to problem społeczny, polityczny i ekonomiczny i musi być tak rozwiązany, aby nie zagroził koalicji" - powiedział Lepper.

Lepper podkreślił, że produkcja biopaliw musi być opłacalna, a producenci biokomponentów muszą wiedzieć, że ich produkty będą sprzedane. Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku ceny skupu rzepaku były wyższe niż obecnie i wynosiły 800 zł za tonę. W tym roku tona tego surowca będzie kosztowała 600 zł. Dodatkowo rolnicy dostaną z unijnej kasy 45 euro na 1 ha upraw roślin energetycznych. "To i tak nie zrekompensuje rolnikom wzrostu cen środków do produkcji rolnej" - powiedział.

"My nie straszymy, ale jeśli miałyby być takie ceny rzepaku, to ja siebie na urzędzie ministra nie widzę" - dodał.

Premier Jarosław Kaczyński potwierdził w środę konieczność rozwiązania problemu z biopaliwami. "To z jednej strony problem ochrony środowiska, a z drugiej strony realnej ochrony interesów rolników" - powiedział J. Kaczyński w środę na konferencji prasowej.

Dodał, że na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów wstępnie zaakceptowała propozycje zmian. "Efekt rozwiązań będzie nieco inny niż zakładano. Będzie inny ze względu na to, że ta droga, którą proponował Andrzej Lepper, była sprzeczna z zasadami europejskimi i zasadami finansów publicznych" - powiedział J. Kaczyński.

Wicepremier powiedział, że we wtorek rząd przyjął projekt ustawy o organizacji rynku mleka, która zniesie regionalizację produkcji. Lepper wyjaśnił, że w tych regionach, gdzie rozwija się produkcja mleka, ceny sprzedaży kwot mlecznych są dużo wyższe. "Poza tym nie możemy blokować nastawiania się na produkcję mleka nowych rolników, szczególnie młodych, którzy chcą inwestować" - dodał.

Lepper dobrze ocenił pracę Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa związaną z wypłatami dopłat bezpośrednich dla rolników. "Od 1 grudnia 2006 r. do końca lutego 2007 r. 90 proc. dopłat trafiło do rolników" - podkreślił.

Komentując doniesienia środowej "Gazety Wyborczej", że Polska jest gotowa zrezygnować z weta blokującego rozmowy o nowej umowie UE-Rosja, Lepper powiedział, że jest zwolennikiem porozumienia w tej sprawie. Jak zaznaczył, Rosja też jednak powinna ustąpić i znieść embargo na import polskiego mięsa i roślin. "Popieram to, żeby dogadać się jak najszybciej, żeby konflikt, który jest konfliktem między Rosją a UE, a na którym traci Polska, był rozwiązany jak najszybciej" - zaznaczył.

Minister rolnictwa podkreślił, że z jego resortu w ubiegłym roku wyszło 169 aktów wykonawczych, w tym 17 ustaw. "60 proc. wszystkich aktów Unii Europejskiej dotyczy rolnictwa, dlatego taka duża intensywność prac" - przyznał.(PAP)


All right reserved.
© STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE. Piłkarski serwis Michała Treli